Dzień Dziecka w Lenartowicach

Z okazji Dnia Dziecka wszyscy uczniowie ZSP Lenartowice zostali zaproszeni na zabawę do Radnej Miasta i Gminy Pleszew Wiesławy Gil. Na uczniów czekała moc atrakcji. Można było rozegrać mecz w piłkę nożną, pobawić się na placu zabaw i w piaskownicy. Niektórzy uczniowie wymyślali sobie różne zabawy ze współzawodnictwem, a inni organizowali pokazy swoich umiejętności w gimnastyce. Po zabawach wszyscy chętnie skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez Panią Gil i jej pracowników. Każdy otrzymał kiełbaskę z grilla, soczek i słodkości. W trakcie festynu rozlosowano również nagrody dla uczestników konkursu zorganizowanego przez sklep Lewiatan. Na zakończenie spotkania dyrekcja szkoły wręczyła pani Gil kwiaty i podziękowania, a uczniowie gorąco podziękowali za tak wspaniale zorganizowany Dzień Dziecka.

Diagnozy kompetencji uczniów – 10 i 17 maja

17 maja, uczniowie klasy V wzięli udział w ogólnopolskim badaniu kompetencji matematycznych i przyrodniczych przygotowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych. Tydzień wcześniej klasa V zmagała się z testem z języka polskiego. Celem diagnoz jest dostarczenie informacji nauczycielom przedmiotowym klas IV-VI o tym, jak dzieci myślą, jak radzą sobie w znanych, ale i w nowych sytuacjach. Zadania są celowo tak zaplanowane, żeby wykraczały poza to, co dzieci ćwiczyły na lekcjach, ale jednocześnie tak, by uczniowie mogli poradzić sobie z danym problemem. Wyniki diagnoz zostaną podane w czerwcu.

Warsztaty plastyczno-techniczne

We wtorek 17 maja, po lekcjach odbyły się w naszej szkole dodatkowe zajęcia: warsztaty plastyczno-techniczne, które miały rozwijać zdolności dzieci i pozwolić aktywnie i efektywnie spędzić wolny czas. Zajęcia przewidziano dla uczniów klas młodszych. Na początek dzieci eksperymentowały z kolorem, przypomniały barwy ciepłe i zimne, czego finalnym efektem była praca użytkowa „Tęczowy bączek”. W drugiej części, wykazując się inwencją twórczą, formowały z kolorowego papieru zabawkę: krokodyla, smoka lub innego stwora. Zajęcia przeprowadziła Lucyna Jezierska.

JAK ZAINTERESOWAĆ UCZNIÓW LITERATURĄ?

10 maja 2016 r. uczniowie klasy 4 wzięli udział w warsztatach teatralnych, które prowadziła p. M. Mizerkiewicz. Celem zajęć było rozwijanie dziecięcej wrażliwości na żywe słowo i tekst, wyzwalanie aktywności ruchowej i pantomimicznej dzieci, rozwijanie kreatywności i swobodnej ekspresji artystycznej. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przygotowują przedstawienie „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków”, oswajają się ze sceną, ćwiczą dykcję i siłę głosu, przygotowują rekwizyty i muzykę. Wszystkiemu towarzyszy dobra zabawa i niespożyta energia młodych aktorów.

WITAJ MAJ – 3 MAJ!

225 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja była okazją do zaprezentowania przez uczniów klasy IV i VI uroczystej akademii. Tło historyczne tego ważnego dla historii Polski wydarzenia nakreśliły uczennice klasy VI. Uczniowie klasy IV wzbogacili ją recytacją pięknych wierszy. Całości dopełniła wyświetlana podczas występów prezentacja multimedialna, która ubarwiła przekaz słowny występujących. Recytacjom "towarzyszyły" motywy muzyczne. Podczas występów można było wysłuchać między innymi: poloneza skomponowanego przez W. Kilara do filmu "Pan Tadeusz" czy pieśni "Witaj, majowa jutrzenko". Nad całością czuwała pani Małgorzata Mizerkiewicz, która opracowała montaż słowno - muzyczny, prezentację multimedialną i przygotowała uczniów do występu.

Arkady Paweł Fiedler naszym wyjątkowym gościem

Arkady Paweł Fiedler - wnuk znanego podróżnika, był gościem w naszej szkole. Opowiedział dzieciom o swojej podróży fiatem 126p przez Afrykę. Uczniowie na koniec zasypali go pytaniami. Arkady Fiedler z pomocą przygotowanych zdjęć i filmików przybliżył zaciekawionym słuchaczom naszej szkoły a także zaproszonym gościom, jak wyglądała jego 3 i pół miesięczna podróż przez Afrykę, która wiodła z Kairu aż do Przylądka Dobrej Nadziei. W tym czasie przejechał swoim ukochanym maluchem ponad 16 tysięcy kilometrów. Jak z uśmiechem opowiadał, nierzadko pojazd odmawiał posłuszeństwa na trudnych, afrykańskich drogach, jednak podróżnikowi chętnie pomagali w trudnej wyprawie mieszkańcy okolicznych wiosek. Dzieci interesowały się m.in. tym, skąd w Afryce podróżnik brał paliwo i w jaki sposób porozumiewał się z ludźmi, których spotkał w trakcie wyprawy. Były zaskoczone, że najgroźniejszym afrykańskim zwierzęciem wcale nie jest lew, a hipopotam. Sponsorem spotkania była natomiast firma "ECO-cars".

Wiosna w obiektywie

W środę 27 kwietnia, po lekcjach, odbyły się w naszej szkole dodatkowe zajęcia przyrodniczo – fotograficzne pt: „Wiosna w obiektywie”, które przeprowadziła pani Beata Rodkiewicz. Uczniowie z klas IV - VI brali udział w tych warsztatach, które miały na celu rozbudzenie zamiłowania do fotografowania oraz rozwijanie umiejętności dostrzegania piękna przyrody. Zaopatrzeni w aparaty fotograficzne lub telefony komórkowe, młodzi fotografowie ruszyli na „POLOWANIE”. Po udanych „łowach”, upolowane zdobycze zostały przetransportowane do komputerów, aby mogły zostać podziwiane przez wszystkich zainteresowanych. Efekty działań uczniów będzie można niebawem podziwiać w galerii na stronie internetowej szkoły i blogach klasowych. Poniżej zaś kilka fotek z fotografowania.

W tajemniczej krainie krasnali - 25 kwietnia

25 kwietnia uczniowie klas I-II wybrali się do Pleszewa na baśń muzyczną "W tajemniczej krainie krasnali" w wykonaniu teatru muzycznego "Duduś". Dzieci bawiły się podczas spektaklu wspólnie z aktorami, brały udział w konkurencjach, a na koniec w losowaniu nagród. Każdy uczestnik został obdarowany balonikiem.

Turniej Matematyczny „Matematyka inaczej”

21 kwietnia w naszej szkole odbył się Turniej Matematyczny „Matematyka inaczej”. Uczniowie z klasy V i VI pracowali w drużynach 3-osobowych. Aby w turnieju mogły wziąć udział również osoby słabsze z matematyki, w drużynie musiała być obowiązkowa jedna osoba, która miała z matematyki na półrocze nie więcej niż dostateczny. Uczniowie rozwiązywali rebusy, łamigłówki, układali tangram, budowali prostopadłościany, itp. Wszyscy świetnie się przy tym bawili, ale również zacięcie rywalizowali. Zwyciężyła drużyna dziewcząt z klasy VI. Trzy najlepsze drużyny otrzymały drobne upominki oraz dyplomy. Turniej przygotowała i prowadziła pani Beata Kula.